Засекречений кошторис, або Які доходи чи видатки приховують від котовчан
Один з важливих механізмів, необхідна передумова участі громадськості у формуванні та реалізації роботи органів місцевого самоврядування, її впливу на всіх етапах прийняття рішень — забезпечення прозорості і відкритості органів влади, доступу до повної, об’єктивної, достовірної інформації, якою вони володіють (публічної інформації). Від якості інформування громадськості про діяльність владних органів залежить ефективність цієї діяльності. Інформація — це кисень демократії, а прозорість і відкритість влади є невід’ємною ознакою належного врядування. Лише обізнане суспільство може контролювати діяльність влади, щоб примусити її служити громадським інтересам. І навпаки, погана влада потребує таємності, щоб приховати власну неефективність, марнотратство і корупцію. Тому відкритість влади, оприлюднення інформації про те, що саме і як вона засекречує, є завжди актуальним політичним питанням, лакмусовим папірцем, що свідчить про її реальні наміри і плани.
Основним фінансовим документом і показником роботи місцевої влади є бюджет. Інформація, яка в ньому відображається, складається з двох розділів: «доходи» та «видатки». Як ефективно працює місцева влада, так і наповнюється розділ «доходи». Видатки ж — це витрати на фінансування освіти, медицини, забезпечення правопорядку, будівництво доріг тощо.
Ми, громадяни, як складова територіальної громади, наповнюємо цей бюджет. Тож, певна річ, маємо право знати, на що йдуть наші гроші. На четвертій сесії Котовської міськради, яка відбулась 31 грудня, було схвалено бюджет міста на 2011 рік. У Дніпропетровську, Запоріжжі, багатьох інших населених пунктах України відповідна інформація розміщена на офіційних сайтах місцевих рад.
Щоб ознайомитися з нашим бюджетом ми звернулися на офіційний сайт Котовська http://kotovsk-city.gov.ua/, оскільки «офіційного органу» — газети — міськрада не має. На жаль, на жодній із сторінок сайта відповідної інформації не знайшли. Більше того, там взагалі нема текстів жодного рішення міської ради. У приміщенні Котовського міськвиконкому на інформаційному стенді ради бюджету міста також нема. Чому у Котовську утаємничили бюджет? Які такі доходи чи видатки влада хоче приховати від громади? Прагнучи все ж ознайомитися з документом, який за законом обов’язково має бути оприлюднений не пізніше ніж через десять днів з дня його прийняття, 28 лютого я направив до Котовської міської ради інформаційний запит щодо отримання бюджету міста на 2011 рік. Відповіді наразі не отримав.
Віталій ЛЕВИЦЬКИЙ. м. Котовськ.
|