В І С Т І З П О Д А Т К О В О Ї . . . . .
КОНТРОЛЬНА ФУНКЦІЯ: НЕПОПУЛЯРНА АЛЕ НЕОБХІДНА . . .
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні”, державні податкові органи виконують одну з основних функцій – перевіряють достовірність податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов*язаних з обчисленням податків, поданих платниками податків, а також правильність визначення об*єктів оподаткування, проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів. Протягом 2010 року, виконуючи цю функцію податкові органі, в межах компетенції, здійснювали документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки платників податків, таких перевірок проведено 1074 перевірки. Перевірено 672 платника податків, у 656 - виявлені порушення норм податкового законодавства, додатково нараховано 4050,0 тис.грн.., у тому числі: основного платежів – 2212,0 тис.грн.., фінансових санкцій – 1725,0 тис.грн.., пені - 50,0 тис. грн. Сума адміністративних штрафів складає 21,0 тис.грн., складено 327 протоколів про адміністративні порушення, по 257 прийняті постанови. До суду передано 7 справ за матеріалами про порушення норм податкового законодавства при сплаті податків. Відповідно до норм Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року податкові органі мають право проводити камеральні, документальні (планові та позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується фінансова відповідальність. У разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов*язання за результатами перевірок діяльності платника податків, порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів на платника податків накладаються штрафні (фінансові санкції) у відповідності до категорії порушення. Фіскальна функція податкових органів не популярна, але податки – це плата за цивілізацію і сплачуватися вони повинні цивілізовано, своєчасно і в повному обсязі.
* * * ПОГАШЕННЯ ПОДАТКОВОГО БОРГУ: ЧИМ РАНІШЕ, ТИМ ЕКОНОМНІШЕ
Бути соціально усвідомленим, чесно платити подати – це моральний обов*язок кожного. Відповідно до норм статті 57 Податкового кодексу України платники податків зобов*язані самостійно сплатити суму податкового зобов*язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного терміну надання податкових декларацій, розрахунків, тощо. У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов*язання в установлені законодавством строки, то у платника податків виникає податковий борг. У разі несплати платником податків суми податкового боргу самостійно, податковий орган здійснює заходи примусового стягнення заборгованості, а саме: платникам податків – боржникам надсилається податкова вимога, майно платника податків передається у податкову заставу. Слід зазначити, що починаючи з 01.01.2011 року в умовах дії Податкового кодексу України платникам податків – боржникам надсилається тільки одна податкова вимога. Винятковим способом забезпечення виконання платником податків його зобов*язання, визначеного законом, є адміністративний арешт майна. Станом на 1 лютого 2011 року податковий борг мають 38 платників податків, які знаходяться на обліку у Котовській ОДПІ і він складає 4245,3 тис. грн. Протягом січня-лютого 2011 року до платників податків – боржників застосовувалися заходи примусового стягнення податкового боргу: - вручено перших вимог щодо погашення податкового боргу - 165 на суму 62,5 тис.грн.; - надійшло за рішеннями суду про стягнення податкового боргу – 25,0 тис.грн.. За результатами проведених примусових заходів погашено податкового боргу на суму 87,5 тис.грн. Серед підприємств - боржників, які заборгували перед бюджетом, такі: ЗАТ "Котовський м*ясокомбінат” – 82,7 тис.грн., ВАТ "Котовський цукровий завод” – 1078,9 тис.грн., серед підприємців: Непомящий М.М. – 68,0 тис.грн. Слід зазначити, що несплачена у встановлені законодавством терміни сума грошового зобов*язання щодня набуває штрафних санкцій, розмір яких складає: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов*язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов*язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. * * * Проблемні питання, порушені у зверненнях громадян - одне з основних завдань податківців
Розгляд звернень громадян є одним з найважливіших інструментів для забезпечувати захисту законних прав і інтересів громадян Своєчасний, кваліфікований та неупереджений розгляд звернень громадян є приоритетним напрямом в роботі Котовської ОДПІ. У 2010 році до Котовської ОДПІ надійшло на розгляд 48 письмових звернень громадян. За всіма зверненнями відповіді були надані своєчасно. Основними питаннями які порушувалися у письмових зверненнях громадян були питання щодо оподаткування доходів громадян, які займаються підприємницькою діяльністю; а наприкінці року, у зв*язку з прийняттям Податкового кодексу України, багато звернень надійшло від громадян, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційних номерів облікової картки платника податків (52 % від загальної кількості письмових звернень). Слід зазначити, що окремі громадяни, при вирішенні своїх особистих проблем з іншими громадянами, до їх вирішення залучають податковий орган. Наголошуємо, що відповідно до пунктів 14 та 17 статті 10 Закону України "Про Державну податкову службу в України”, державні податкові інспекції розглядають звернення громадян, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій та надають відповіді на запитання платників податків щодо застосування норм податкового законодавства. Щодо питання відмови громадян від ідентифікаційних номерів та прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, то нормами Податкового кодексу України передбачено, що облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім’ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки. Іншого діючим законодавством не передбачено. Котовською ОДПІ постійно проводяться додаткові заходи, які спрямовані на удосконалення роботи із зверненнями громадян, що є запорукою відкритості і прозорості діяльності податкової інспекції. Щотижня проводяться сеанси телефонного зв*язку "гаряча лінія” як з керівництвом податкової інспекції щодо її діяльності, так і з фахівцями – щодо питань застосування норм Податкового кодексу. Надаються консультації платникам податків фахівцями інспекції як за телефоном так і особисто. Необхідну для платників податків інформацію щодо застосування норм Податкового кодексу можна отримати і особисто.
* * *
|