Відповідальність за ухилення від сплати аліментів
Сім’я - це первинний осередок суспільства. Саме від батька та матері залежить, чи виросте дитина законослухняним громадянином своєї держави й приноситиме користь суспільству.
Проте на практиці нерідко трапляється так, що батьки розлучаються, й дитина залишається з одним з батьків. Частіше за все це матір. Але суд може призначити й батька вихователем дитини, якщо матір не опікується належним чином вихованням сина чи доньки, пиячить, веде аморальний спосіб життя. На жаль, в умовах сучасної економічної скрути та відсутності роботи більшість матерів не мають фінансової змоги забезпечити дітей всім необхідним. І тоді суд призначає аліменти на виховання дитини. Коли ж батько чи мати не бажають сплачувати аліменти, їх змушують це робити в передбаченому законом порядку. Неплатники аліментів, як правило, належать до неблагополучних верств суспільства. Часто такі громадяни лише від міліції дізнаються, що вони повинні платити аліменти. Де які громадяни пояснюють своє небажання сплачувати аліменти тим, що ніби-то колишня дружина може потратити гроші на свої особисті потреби. Тож ніхто не забороняє самому придбати дитині необхідні речи чи оплатити послуги за навчання, або лікування та ін. А вже якщо громадянин вперто не бажає виплачувати кошти на утримання дитини, то його притягують до кримінальної відповідальності за ознаками ст. 164 (Ухилення від платежу аліментів на утримання дітей) КК України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу від ста до двохсот мінімумів доходів громадян, або громадськими роботами на строк від 80 до 120 часів, виправними роботами терміном до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років. При цьому суд зобов’язує винуватця повністю погасити заборгованість по аліментах.
За 4 місяці 2012 року дільничними інспекторами Котовського МВ за несплату аліментів притягнуто 9 осіб. Сім справ вже розглянуто в суді. Так 27-річний мешканець м.Котовська розлучився з дружиною 2009 року. Практично відразу колишня дружина звернулась до суду по призначення аліментів. Суддя всебічно розглянув обставини справи та матеріальне становище батька і, враховуючи, що він не має постійного місця роботи, призначив аліменти в сумі 700 гривень щомісяця на утримання доньки, 2007 р.н. Але чоловік не виконував рішення суду і був притягнутий до кримінальної відповідальності. Наразі суд, розглянувши матеріали карної справи, порушеної у відношенні даного громадянина за ст. 164 КК України, зобов’язав його погасити існуючу заборгованість та призначив покарання у вигляді 120 часів громадських робіт.
Другий мешканець м.Котовська, 1984 р.н., отримав за несплату аліментів аналогічний вирок. З квітня 2009 року він повинен був сплачувати аліменти у розмірі 1\4 всіх видів заробітку на утримання однорічного сина та 350 гривень щомісяця на утримання колишньої дружини до досягнення сином трирічного віку. Але чолов’яга вирішив, що це занадто, і рішення суду добровільно не виконував. Накопичилась заборгованість по аліментах на суму понад 30000 гривень. Правоохоронці мали всі законні підстави для порушення кримінальної справи.
Але усі ці та інші заходи переслідують одну головну мету - забезпечення повноцінного виховання дитини. Питання захисту прав та законних інтересів маленьких громадян України є першочерговим серед завдань, виконання яких покладається на підрозділи органів внутрішніх справ.
Сергій Чербаджи Заступник начальника Котовського МВ майор міліції
|