24 березня Україна відзначала Всесвітній день боротьби з туберкульозом. З 1995 року в Україні офіційно оголошено епідемію туберкульозу (ТБ). Сьогодні ситуація дещо стабілізувалася, але рівень захворюваності як і раніше значно перевищує допустимий епідеміологічний поріг. Не став винятком в цьому і Котовськ та Котовський район.
Ситуація щодо туберкульозу в Україні досить складна. Туберкульоз не є тільки медичною проблемою. Це – проблема соціальна, яка віддзеркалює соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень та благополуччя населення, ступінь розвитку охорони здоров’я, у тому числі і фтизіатричної служби. І ця недуга останнім часом викликає велике занепокоєння в Україні і в МОЗ України зокрема. Туберкульоз може уражати різні органи і тканини людини: очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишківник тощо. Але найчастіше зустрічається туберкульоз легенів, про нього, власне, ми і ведемо мову. Дуже важко вберегти себе від туберкульозу, оскільки інфекція передається, в основному, повітряно-краплинним шляхом, потрапляючи в органи дихання від хворої людини до здорової, тому заразитись можна де завгодно і зовсім не обов’язково внаслідок прямого контакту з хворим. Однією з головних причин цього є бездіяльність державних чиновників. Збудником інфекції є мікобактерія туберкульозу або паличка Коха. При активній формі туберкульозу паличка Коха швидко розмножується в легенях хворого і, образно кажучи, харчується тканинами людського організму, руйнуючи легені, отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності, виділяючи у нього токсини (туберкульозна інтоксикація).
В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована з 1995 року. І вона невпинно прогресує, стає невгамовною і загрозливою медико-соціальною проблемою, і вийшла за рамки медичної проблеми на рівень державний. Нині туберкульоз в Україні є найпоширенішою інфекційною хворобою, займаючи перше місце в структурі смертності людей від інфекційної патології. На цьому тлі через щорічне поглиблення соціально-економічної кризи в країні й охороні здоров’я погіршилося функціонування протитуберкульозної служби і знизилися об’єми і якість протитуберкульозних заходів.
Туберкульоз в Україні значно помолодшав. Зріст захворюваності туберкульозом спостерігається в усіх вікових групах. Серед причин погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу – соціально-економічна криза та її наслідки, зростання числа соціально дезадаптованих і уразливих груп населення, хворих на хронічні соматичні захворювання, алкоголізм, наркоманію. Це зумовлює необхідність впровадження в Україні кардинальних заходів з боку уряду та МОЗ України.
За кількістю хворих туберкульозом Одеська область займає в Україні 18 місце, а за кількістю пацієнтів Одеський регіон є лідером в Україні. «Таких у нас 18-20%, і це впливає на ефективність лікування, на наслідки захворювання, тому що смертність, безумовно, росте й, відповідно, епідеміологічний фон на нашій території є несприятливим. Близько 40% із цих хворих мають ускладнену форму захворювання і являють собою небезпеку для оточуючих», – сказав головний лікар Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру Віталій Филюк.
За словами головлікаря облтубдиспансеру, «в 2011 році в Одеській області від туберкульозу померло 310 жителів області та 125 осіб без певного місця проживання». Таку заяву Віталій Філюк зробив 20 березня в ході брифінгу, присвяченого Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом. Це становить інтенсивний показник дуже серйозний – 19 на сто тисяч населення, коли по Україні такий показник 14-15. Ми маємо цю негативну першість через наші міграційні процеси.
Епідситуація з розповсюдження туберкульозу в Котовському районі також не краща. 9 померлих в минулому році з 310 осіб з усієї області (не враховуючи тих, хто без певного місця проживання) – показник достатньо серйозний, але не занадто високий (т.ч. смертність складає 3 %). Якщо в 2010 році спостерігалось деяке зниження показників захворювання в цілому по району, то захворювання сільського населення залишається достатньо високим. Причому, велику частину запущених форм туберкульоза виявляється серед сільських жителів. Так в 2011 році стояло на обліку хворих туберкульозом 60 осіб ( в 2010 році – 48), з них з району – 31, що складає 51,7 % з усіх хворих і в місті 29 осіб (48, 3 %). Розрахунком на 100 тис. осіб – 88, 75%, в порівнянні з 2010 роком – 77, 9%, в свою чергу по району в 2010 році становило – 92,2 %, а по області – 77, 4% населення. Випадки смертності також почастішали, так в 2011 році померло 9 осіб, з них 3 в місті та 6 в районі. Якщо проаналізувати статистику захворювання на туберкульоз, то випливає, що переважно хворіють такі соціальні верстви населення як: безробітні – 47 (78,3%), пенсіонери – 4 (6,7%), службовці – 4 (6,7%), працюючі – 3 (5). Цікавим є і й те, що серед хворих не виявлено дітей та підлітків.
У своєчасному виявленні хвороби допомагають лікарям флюорографічні обстеження, які в нашому районі пройти можна в 3 місцях. Дане обстеження в 2011 році пройшло більше 33 тис. осіб, з них виявлено хворобу туберкульозу у 33 осіб, з усіх 60 осіб хворих. Так станом на грудень 2011 рік було знято та вилікувано 50 осіб.
Отже, епідеміологічна ситуація з туберкульозу в Україні складна і продовжує погіршуватися. За прогнозами в найближчі 10 років не передбачається її істотної стабілізації. Необхідно досягти позитивних соціально-економічних зрушень і забезпечити фінансування протитуберкульозних заходів для вирішення злободенних проблем у зв’язку з туберкульозом. У протитуберкульозній службі України склалася кризова ситуація. Водночас туберкульоз сьогодні становить національну небезпеку, бо Україна, як резервуар туберкульозної інфекції, може бути економічно і політично ізольована від світового співтовариства через загрозу розповсюдження туберкульозу в світі.
Ще раз хочеться зауважити (вже писала в минулій статі), що цю проблему загастрює корупція як чиновників МОЗу так і лікарів на місцях. Діло в тому, що хворі, які не заразні працювати не можуть, хіба що нелегально, забороняється фізичне навантаження та ін. Пенсію в 800 грн можна оформляти тільки простоявши більше пів року на обліку, звичайно теж з хабарями обов"язково. А в м.Котовськ проти туберкульозу на ліки виписують рецепт і відсилають до певної аптеки, де з під поли торгують "безкоштовними" медікаментами.І суми досить великі більше тисячи грн.- два рецепти. Скажіть де повинен безробітний хворий взяти гроші? А ще треба здати на утримання відділення, купити за списком на загальні нужди.
Для Котовска как и для многих городов Украины туб. диспансеры это больная тема! Вы только посмотрите на что похож наш диспансер, в каком состоянии здания, и вообще территория! Больные с тяжелыми формами туберкулёза спокойно расхаживают по Котовску, ездят с нами в маршрутках, могут свободно ходить по территории школ!
Уже 16 лет наша страна несет на себе тяжкое бремя эпидемии туберкулеза. За это время мы потеряли около 150 тыс. наших граждан. За 2011 год в Украине было выявлено 29 тыс. больных с активной формой туберкулеза, из них 933 ребенка в возрасте до 18 лет. Умерло от туберкулеза – почти 6,5 тысяч наших граждан. На сегодня в Украине ежечасно заболевает туберкулезом 4 человека и умирает 1 больной