Подвигу жити в віках!
31 березня 2012 року місто Котовськ та район відзначав 68-му річницю звільнення від німецько-фашистських загарбників. Бойовий героїчний шлях пройшла 94-та гвардійська дивізія. Саме вона прийняла участь при звільнені міста Котовськ та району від німецько-фашистських загарбників.
Важким випробуванням для котовчан стала Велика Вітчизняна війна 1941 – 1945 рр. Так, 6 серпня 1941 року фашисти вступили в місто Котовськ. В ніч з 5 на 6 серпня було підпалено ряд підприємств, в тому числі нафтобаза, вугільний склад… Саме 965 днів тривала окупація Котовського району німецькими, а потім і румунськими загарбниками. Фашисти відправляли на каторжні роботи не тільки дорослих, але і дітей. Всього було відправлено на каторгу 317 жителів міста та району, серед них 11 дітей.
У місто визволителі увірвалися, як і планували, раптово. Вуличні бої виявилися швидкоплинними. На 5-у ранку 31 березня 1944 року Котовськ повністю очистили від фашистів. Всього за роки війни та окупації померло 2527 людей, 2500 – зникли безвісті… Особливо відзначились в боях за нашу землю 25-та гвардійська дивізія під командуванням генерала-майора Григорія Криволапого, 94-та гвардійська дивізія під командуванням полковника Григорія Шостацького, 43-й танковий полк під командуванням полковника Івана Горлача, 31-ша артилерійська бригада під командуванням полковника Бориса Владимирова, а також 1-ша гвардійська повітряно-десантська дивізія.
Сьогодні у місті ще живуть люди, які перенесли на собі весь тягар окупації, пережили знущання окупантів, розстріли, переслідування, голод. Це Дігоран Василь Федорович, Мемей Михайло Кондратович, Покотілов Володимир Степанович та Полонецька Віра Ананьївна. Над мирним небом Котовщини височіють пам’ятники воїнам, які полягли в боях за визволення району і вдячні нащадки з квітами збираються біля них, щоб віддати шану нашим визволителям. Традиційно щороку в місті відбувається покладання квітів до меморіалу загиблих воїнів-визволителів. Так відбулося і в цьому році: 30-го березня десятки котовчан прийшли до пам’ятника невідомому солдату, щоб загадати ті дні, коли було звільнене місто і віддати шану тим, хто віддав своє життя за це. Крім того, щоб пригадати ті жахливі роки і обговорити проблемні моменти, в п’ятницю 30 березня у Міському будинку культури був проведений круглий стіл між учнівською та студентською молоддю з ветеранами міста на тему визволення Котовська від німецько-фашистських загарбників. На круглому столі лунали цікаві факти вустами ветеранів про звільнення Котовська, пригадували те, з якою радістю навесні та влітку 1944-го року українці зустрічали солдатів Червоної армії, що несли свободу на наші землі. Учні та студенти з цікавістю поставилися до сивих ветеранів та ставили різні питання. Також на круглому столі була презентована виставка книг, де є інформація про те, що було в нашому місті та районі в ті важкі 1940-і роки.
Вже майже немає в живих тих мужніх бійців, що звільняли Котовщину, але вони назавжди залишаться в нашій пам’яті зразками мужності і героїзму. І ми, нащадки героїв-визволителів, повинні завжди пам’ятати, якою ціною буда здобута свобода.
Світлана Федорова Фото Віктора Зуєва
Котовська реклама
|