Котовська влада журналістам не рада?
Міжнародні організації, як-от «Репортери без кордонів» та «Дім свободи», не перестають бити на сполох: після останніх президентських виборів в Україні різко погіршився стан свободи слова. Мовилося навіть про історично низький рівень свободи слова, що встановився в країні… Далеко за прикладами ходити не треба. У Котовській міськраді журналістам не завжди раді. Про це вони говорять відкрито. «Влада міста Котовська «закрита» для журналістів?» — «круглий стіл» на таку тему відбувся нещодавно в Одесі з ініціативи обласної організації Комітету виборців України, Центру права у Котовську й Комітету зі свободи слова, захисту прав журналістів та інформаційної прозорості діяльності органів влади громадської ради при Одеській облдержадміністрації.
Замість емоцій — факти Про згортання відкритості влади Котовська «свідчив» кореспондент газети «Избирком» Віктор Зуєв, якого 24 лютого не пустили на чергове засідання тамтешнього міськвиконкому. Причина — відсутність акредитації, яку журналіст начебто повинен був отримати за день до початку заходу. «Насправді процедура акредитації не передбачає подібного», — дивується Віктор Зуєв. Правопорушень у такому вчинку співробітників міськвиконкому Котовська міжрайонна прокуратора, куди звернувся пізніше журналіст, не виявила.
У схожій ситуацій опинилася колега Віктора Зуева — кореспондент газети «Котовская реклама» Світлана Караман, яку 18 квітня теж не допустили на засідання Котовської міської ради. Точніше, на засідання депутатської комісії із земельних питань та ЖКХ, голова якої — Володимир Кашульський… просто не впізнав журналістку.
А 30 червня без жодних, навіть безглуздих, підстав члени виконкому Котовської міськради вигнали зі свого засідання кореспондента газети «Избирком» Анатолія Тіору. Та його заяву про протидію журналістській діяльності Котовський міський відділ МВС не вважає підставою для відкриття карної справи.
Не так давно, 28 липня, знімальну групу ТРК «Приморье» (м. Балта) теж не допустили на засідання Котовського міськвиконкому. Мовляв, вона, як раніше Віктор Зуєв, не зареєструвалася за день до заходу. Журна-лісти «Приморья» майже слідом за колегою пішли до Котовської міжрайонної прокуратури. Наразі там з’ясовують суть справи. Втім, виходячи з попередньої реакції органів прокуратури на аналогічне порушення працівників міськвиконкому, чи варто сподіватися на позитивний для безперешкодної діяльності журналістів результат?
3:0 на користь міськвиконкому? Аби котовські депутати «вийшли сухими з води», 4 серпня виконавчий комітет міської ради розглядав проект рішення про внесення змін у регламент роботи міськвиконкому. У документі йшлося про ускладнення процедури реєстрації на засідання виконкому для журналістів. Зміни, передбачені цим проектом, такі, що в разі його затвердження представники ЗМІ інших міст практично не зможуть бути присутніми на засіданнях Котовського міськвиконкому. Якщо документ приймуть, на засідання допускатимуться тільки «конкретно вказані котовські міські ЗМІ». А затвердити проект можуть уже на найближчому засіданні, запланованому на 25 серпня.
Зрозуміло, що ускладнивши для журналістів процедуру реєстрації, влада Котовська зможе «законно» не допускати небажаних представників ЗМІ на свої заходи…
Подібні дії прямо порушують низку законів: «Про інформацію», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про телебачення та радіомовлення», «Про інформаційні агентства», «Про допуск до публічної інформації», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». І це — не кажучи про європейські конвенції та хартії, яких Україна зобо-в’язалася дотримуватися.
У зв’язку з вищесказаним, присутні на «круглому столі» журналісти та громадські діячі звернулися до Котовської міської ради та її виконавчого комітету з вимогою не вносити в регламент роботи Котовського міськвиконкому зміни, запропоновані проектом, датованим 4 серпня. А також організувати безперешкодний допуск усіх без винятку представників ЗМІ на засідання Котовської міськради, її комісій та виконавчого комітету. Та чи дослухається Котовська влада до голосу громадськості?
Олена МИЛОСЕРДНА. ЧОРНОМОРСЬКІ НОВИНИ
|