Як не потрапити у пастку при працевлаштуванні за кордоном
Не дивлячись на те, що сьогодні за кордоном працює величезна кількість українців, далеко не кожен із них опиняється саме в тих умовах, що були обіцяні спочатку. Але якщо знати, на які документи слід звернути увагу під час працевлаштування і як правильно оформити контракт із роботодавцем, то можна вберегти себе від подібної долі.
Зазвичай на гачок нечесних роботодавців потрапляють молоді люди, часто з неблагополучних родин. Вони вірять байкам, які розповідають зловмисники, намагаючись вмовити поїхати на заробітки. Роботодавці обіцяють потенційним жертвам гідну зарплату, привабливі умови праці, та, найголовніше, - можливість коли завгодно повернутися додому. Вербувальники використовують усілякі психологічні прийоми - вони знають, на що натиснути. І оскільки працевлаштуватися на батьківщині деколи буває дуже складно, люди піддаються на вмовляння зловмисників. Річ у тому, що потрапити у залежність дуже просто. Варто лише, наприклад, віддати «роботодавцю» свій паспорт і неприємності починаються відразу ж. Тому, якщо ви і вирішили влаштуватися на роботу за кордоном, то за жодних обставин нікому й ніколи не віддавайте свій паспорт! Крім того, не зайвим буде мати його копію (або документу про привласнення ідентифікаційного номеру). Це значно полегшить процедуру відновлення документу в разі його втрати або викрадення.
Окрім цього, треба ретельно вивчити весь пакет документів, необхідних для працевлаштування за кордоном. І не відкладайте на «потім» оформлення документації. Зробіть це до виїзду за межі країни.
На сприяння в працевлаштуванні погоджуйтеся лише за умови оформлення спеціальної робочої візи. Службова, туристична або гостьова візи не дають права на легальне працевлаштування за кордоном. Для того, щоб підстрахуватися краще зателефонувати до посольства тієї країни, в якій плануєте працювати, та уточнити, чи відкриваються в даний момент робочі візи для громадян України за даною спеціальністю, а також які документи необхідно надати для цього.
І в жодному разі не погоджуйтеся перетнути кордон із сусідніми державами нелегально - поза пунктом митного контролю. Той, хто вам таке пропонує, найімовірніше збирається вас обдурити.
Якщо ж ви таки вирішили ризикнути і спробувати заробити за кордоном, то запам'ятайте - якщо ви потрапите в біду, при першій же нагоді звертайтеся до консульства або посольства України, а також до будь-якої міжнародної організації. Якщо ж місцезнаходження цих установ невідоме, то постарайтеся добратися до центра міста та зверніться до будь-якої міжнародної фірми - там можуть допомогти зв’язатися з посольством України. До речі, цією порадою не варто нехтувати навіть тим, хто виїжджає за кордон для відпочинку.
І найголовніше - не будьте легковажними по відношенню до своєї долі. Адже одна така помилка може коштувати вам багатьох років страждань та навіть принижень, душевні рани після яких не загоюються дуже довго!
Котовський МВ ГУМВС України в Одеській області
|