28 червня 2011 року котовчани святкували 15-річчя Конституції України. П'ятнадцять
років тому назад, 28 червня 1996 року, був прийнятий Основний Закон України. На жаль, ще не всі громадяни України вважають День Конституції важливим святом. Таке ставлення спричинено тим, що Конституція України працює не на повну силу, більшість конституційних норм і положень все ще залишаються лише деклараціями.
Коротко з історії. Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий. 8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді.
Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого Основний Закон був остаточно затверджений.
Вважається, що прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність і стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. Відповідно до Конституції, день прийняття Основного Закону - 28 червня - є державним святом - Днем Конституції України.
Що маємо сьогодні? З тих пір в Основний Закон не раз вносилися зміни. Зокрема, 8 грудня 2004 року Верховна Рада затвердила закон про внесення змін до Конституції та (у пакеті до нього) про внесення змін до закону про вибори Президента (які дозволили провести другий тур голосування на виборах Президента). У той же день Президент України Леонід Кучма підписав ці документи.
Закон про зміни у Конституції (про політичну реформу) передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, продовження терміну повноважень Верховної Ради до п'яти років. Однак, 30 вересня 2010 Конституційний суд України прийняв рішення про те, що «політреформа» була прийнята з порушенням процедури. За Конституцією України, зміни у тексті Конституції можуть бути зроблені тільки Верховною Радою України, що означає, що для прийняття чи скасування даних поправок потрібно провести повторне голосування з дотриманням усіх процедур.
Як виконується Конституція в Україні, відомо кожному. Нерідко чиновники, народні депутати та інші «великі люди» ігнорують її вимоги. Чому це так і чи є шанс на відновлення поваги до Основного Закону? Так що ж у підсумку День Конституції: свято чи проста формальність? На минулому тижні голова Верховної Ради України, Володимир Литвин, зазначив, що День Конституції лише вважається святом, а насправді це для людей лише привід відпочити, з'їздити на дачу і побути в колі сім'ї. На даний момент усвідомлення того, що День Конституції - це велике свято, в українців ще не з'явилося, а причиною даного явища є той факт, то Конституція досі не працює на повну силу. Але всьому свій час, і в нашій країні, зокрема і в Котовську та Котовському районі, не перевелися патріоти, тому недалеко той час, коли День Конституції буде сприйматися як головне свято країни.
Всі ми прагнемо, щоб задекларовані права стали реальністю, щоб люди почували себе захищеними і впевнено дивилися у майбутнє, коли кожен громадянин України відчує, що його життя, здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека дійсно визнані найвищою цінністю, тоді ми зможемо з гордістю заявити: Україна стала демократичною державою.